• Bujóny v Afrike balia slovenské stroje

Default Alternative Text

Vývojová strojárska spoločnosť STA-PA z Nového mesta nad Váhom vybavila automatickými baliacimi linkami desiatky potravinárskych tovární v Afrike. Stroje na stohovanie bujónov riadi automatizačná technika Schneider Electric.

Na začiatku milénia nič nenaznačovalo, že malá slovenská firma, ktorá vznikla na troskách Výskumného ústavu mechanizácie a automatizácie, sa presadí na africkom kontinente. „Bola to vlastne náhoda,“ pripúšťa aj spoluzakladateľ spoločnosti Stanislav Pleva. Oslovil ich závod potravinárskeho koncernu Nestlé v Prievidzi, ktorý potreboval zautomatizovať ručné balenie bujónov. „Vyvinuli sme pre nich stroj, ktorý automaticky ukladal bujóny do škatúľ. Následne si objednali ďalšie dva, čím si pokryli svoje produkčné kapacity,“ spomína S. Pleva.

Africké dobrodružstvo

Zhodou okolností sa krátko na to v Prievidzi stretli technickí riaditelia závodov Nestlé z celého sveta a stroj zaujal najmä zástupcu koncernu pre zapadnú a strednú Afriku, kde riešili podobný problém ako na Slovensku. Spoločnosti STA-PA ponúkli, aby buď predala know-how na výrobu týchto strojov, alebo ich pre Nestlé začala sama vyrábať. „Váhali sme, či sa pustiť do tohto riskantného biznisu. Obávali sme sa, či výrobu baliacich strojov zvládneme kapacitne a technicky, no najväčším strašiakom pre nás boli eventuálne problémy so strojmi, ktoré by si vyžadovali servisné zásahy, čo by nás zruinovalo,“ hovorí S. Pleva.

Firma nakoniec na ponuku Nestlé prikývla. Prvé dva stroje smerovali na Pobrežie Slonoviny. Nedostatky a inovácie sa riešili priamo v technologickom centre koncernu vo Švajčiarsku. Zákazky pribúdali a baliace linky postupne inštalovali v Senegale, Nigérii, Maroku, Guinei, Keni, Kamerune a ďalších afrických krajinách. Každá várka obsahovala nové vylepšenia. Dlhé roky bol jediným africkým zákazníkom slovenskej firmy koncern Nestlé, ale po rozbehnutí produkcie bujónov na čiernom kontinente sa začali ozývať aj ďalší potravinárski výrobcovia. Za necelé dve desaťročia STA-PA dodala do tohto regiónu okolo stovky strojov.

Rozmanité kombinácie

Trh sa však podľa S. Plevu nasýtil a zákazky už neprichádzajú v takých počtoch ako na začiatku. Dôvodom je aj to, že potravinárski výrobcovia začali produkovať nový druh bujónov. Namiesto veľkých kociek v škatuliach vyrábajú menšie kocky vhodné aj na prípravu v šálke, ktoré sa však už balia do vrecúšok. Slovenský výrobca sa musel tejto skutočnosti prispôsobiť. Dnes už neponúka len jeden typ, ale celý rad strojov v rôznych konfiguráciách pre rozmanité kombinácie balení. Najnovší typ napríklad dokáže zabaliť aj pravú bujónovú kocku s rozmermi 15x15x15 milimetrov. Zároveň umožňuje stohovať aj iné výrobky, ako sú žuvačky, maslo či sladkosti. STA-PA aktuálne vyvíja nový stroj, ktorý umožní za minútu zabaliť až 2 400 bujónových kociek.

Baliace stroje môžu pracovať v automatickej alebo poloautomatickej prevádzke. Umožňujú to riadiace systémy od Schneider Electric, s ktorými má slovenský výrobca dlhodobo dobrú skúsenosť. „Prvé modely boli vybavené technológiou TSX Micro, ktorú spoločnosť STA-PA v roku 2009 nahradila v tom čase našou najmodernejšou riadiacou jednotkou Modicon M340 s využitím frekvenčných meničov Altivar 12, čím otvorila dvere pre vzdialené ovládanie stroja,“ vysvetľuje Jaroslav Uhlík, generálny riaditeľ Schneider Electric. Spoločnosť stála aj za ďalšou významnou konštrukčnou zmenou, ktorá zvýšila rýchlosť a flexibilitu strojov. Pneumatické ventily, ktoré zabezpečovali pohyb jednotlivých častí stroja, nahradili lineárne elektrické osi Lexium PAS vybavené servomotormi s prevodovkami a servomeničmi s ethernetovým rozhraním.